8 sposobów, jak zwolnić miejsce w pamięci wewnętrznej Androida

Prawdopodobnie większość osób korzystających z Androida miała problem z brakiem pamięci na swoim urządzeniu. Oczywiście, chodzi tutaj o brak pamięci wewnętrznej, ponieważ pomimo tego, że na karcie pamięci mamy wolne miejsce, to nie możemy zainstalować aplikacji właśnie z braku wolnego miejsca. Opisałem 8 sposób, które pomogą Ci w rozwiązaniu tego problemu.

 

1# Sprawdź użycie pamięci wewnętrznej na swoim urządzeniu

W pierwszej kolejności warto sprawdzić, co tak naprawdę zajmuje miejsce na naszym urządzeniu. Aby to zrobić, wystarczy wykorzystać wbudowaną w Androidzie funkcję, która pokazuje podstawowe informacje o pamięci. Wejdź w ustawienia, a następnie w sekcji System znajdziesz Pamięć.

Poza podstawowymi informacjami, jakie tam znajdziesz, warto również pozbyć się niewielkiej ilości plików tymczasowych (w moim przypadku było to 216 MB) generowanych przez aplikacje. Wystarczy kliknąć w Buforowane Dane, a następnie potwierdzić, klikając Usuń.

Usuń dane buforowane

 

2# Przenieś aplikacje na kartę pamięci

Aplikacje domyślnie instalowane są w pamięci wewnętrznej urządzenia. Na szczęście w bardzo prosty sposób możemy przenieś je na kartę pamięci. Nie jest potrzebna w tym celu żadna dodatkowa aplikacja.

Wystarczy przejść do ustawień, a następnie wyszukać Aplikacje -> Menadżer aplikacji. W zakładce pobrane znajdują się wszystkie zainstalowane przez nas aplikacje, które możemy przenieść na kartę pamięci.

Przejdź do Menadżera aplikacji

 

Kliknij na jedną z nich, którą chcesz przenieść, a następnie wybierz opcję „Przenieś na kartę pamięci„. W ten sposób możesz przenieść większość zainstalowanych aplikacji, a dzięki temu zaoszczędzić sporo miejsca w pamięci wewnętrznej.

Przenieś aplikacje na kartę pamięci

 

3# Skompresuj zdjęcia bez utraty jakości

Zdjęcia mogą zajmować sporą część miejsca na naszym urządzeniu, a szczególnie jeśli zapisywane są w pamięci wewnętrznej urządzenia. Dlatego bardzo dobrym sposobem jest skompresowanie wszystkich zdjęć, dzięki czemu zaoszczędzimy sporo miejsca, a zdjęcia wcale w ten sposób nie utracą na jakości.

W tym celu potrzebna będzie aplikacja Photo Compress 2.0, którą możesz pobrać za darmo z Google Play. Po zainstalowaniu aplikacji przejdź do galerii zdjęć i zaznacz wszystkie zdjęcia, która chciałbyś skompresować, a następnie kliknij Udostępnij.

Zaznacz wszystkie zdjęcia

 

Z menu, które pojawi się po kliknięciu Udostępnij, znajdź i wybierz aplikację Photo Compress.

Wybierz aplikację Photo Compress

 

Następnie przejdziesz do samej aplikacji, gdzie w pierwszej kolejności zmienić możesz rozmiar zdjęcia i jakość, w jakiej zdjęcia zostanę zapisane. Jednak tutaj nie ma potrzeby zbytnio kombinować i najlepiej skorzystać ze standardowych ustawień. Po kliknięciu przycisku Compress rozpocznie się proces kompresji zdjęć.

Skompresuj

Warto również wspomnieć, że wszystkie zdjęcia, które skompresowałeś nie zostaną napisane na oryginalne zdjęcia, tylko zostanie utworzona druga kopia. Dla jednych może to być plus, a dla drugich minus. W sytuacji gdybyś nie był zadowolony ze skompresowanych zdjęć, to zawsze możesz je usunąć i pozostawić poprzednie lub odwrotnie.

 

4# Zmień miejsce zapisu zdjęć i plików video

Wykorzystując metodę, którą opisałem powyżej, możesz zaoszczędzić bardzo dużo miejsca na swoim urządzeniu, jednak warto pamiętać, aby wszystkie zrobione zdjęcia automatycznie zapisywane były na karcie pamięci zamiast w pamięci urządzenia.

Wystarczy włączyć aplikację aparatu, a następnie przejść do ustawień. Znajdziesz tam funkcję „Położenie pamięci„, gdzie należy wybrać „Karta pamięci.

Zmień położenie pamięci

 

5# Regularnie czyść wszystkie pliki śmieci

W Androidzie gromadzi się bardzo dużo plików śmieci, które z czasem zajmują coraz więcej miejsca na naszym urządzeniu, dlatego regularne usuwanie tego typu plików z pewnością pozwoli zaoszczędzić sporo miejsca.

Najbardziej popularna aplikacja, którą możesz użyć w celu wyczyszczenia swojego telefonu z plików śmieci, to Clean Master Phone Boost. Aplikacja posiada wiele innych funkcji, ale jedną z najważniejszych jest właśnie usuwanie zbędnych plików, które zajmują niepotrzebnie miejsce.

W ten sposób spokojnie zwolnisz ponad 200MB miejsca z pamięci wewnętrznej. Oczywiście, przy regularnym czyszczeniu, a jeśli nie robiłeś tego nigdy wcześniej, to znacznie więcej.

Clean Master

 

6# Usuń zbędne aplikacje

Jeśli posiadasz dużo zainstalowanych aplikacji, to prawdopodobnie znajdą się takie, z których korzystasz bardzo rzadko lub wcale ich nie używasz. A nie ma sensu przetrzymywania aplikacji, które właściwie możemy zainstalować w każdej chwili, jeśli będzie taka potrzeba. Dlatego usuń wszystkie zbędne aplikacje, z których nie korzystasz.

Możesz także pozbyć się aplikacji preinstalowanych, które dodawane są najczęściej przez producenta lub operatora. W większości przypadków aplikacje tego typu nie są nam w ogóle do niczego potrzebne i zajmują tylko niepotrzebnie miejsce. Niestety, aby usunąć tego typu, aplikacje potrzebny jest dostęp do roota.

 

7# Wyczyść pliki z folderu Download

W folderze Download znajdują się wszystkie pobrane przez Ciebie pliki. Mogą to być zdjęcia, muzyka, pliki APK aplikacji i cała masa innych plików. Często, jednak zapominamy usunąć niepotrzebne pliki, które pobraliśmy wcześniej, a w ogóle już z nich nie korzystamy.

Za pomocą dowolnego menadżera plików przejdź do pamięci wewnętrznej urządzenia, a następnie wyszukaj folder Download i usuń wszystkie zbędne pliki.

Usuń pliki z Download

 

8# Wyczyść obszary Offline z Google Maps

Pobrane mapy działające w trybie offline to w świetne rozwiązanie, jeśli nie mamy stałego dostępu do internetu. Niestety, pobrane obszary z Google Maps mogą zajmować sporo miejsca w pamięci wewnętrznej Twojego urządzenia.

A bardzo możliwe, że nawet wcześniej pobrałeś wybrany obszar z Google Maps, który wcale nie jest Ci już potrzebny, a ciągle zajmuje miejsce na Twoim smartfonie. Aby sprawdzić, czy aktualnie masz pobrane jakieś obszary, wystarczy kliknąć w główną ikonę menu w Google Maps, a następnie wybrać „Obszary offline„.

Google Maps

 

To już wszystkie sposoby, jak zwolnić miejsce w pamięci wewnętrznej Androida. Mam nadzieję, że sposoby, które opisałem, pomogły Ci zwolnić miejsca w pamięci wewnętrznej Twojego urządzenia. A jeśli znasz inne ciekawe sposoby, to podziel się nimi w komentarzu poniżej.

 

Dodaj odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.