Jak zainstalować lub usunąć czcionkę w systemie Windows

System Windows sam w sobie zawiera dosyć dużą ilość czcionek, ale mimo wszystko przeważnie potrzebujemy czegoś więcej. Wybór czcionek jest tak duży, że nie ma sensu ograniczać się do tych, które zawiera tylko system Windows tym bardziej, że wszystkie czcionki możemy zdobyć zupełnie za darmo. Ze wszystkich pobranych czcionek będziemy mogli korzystać w programach takich jak np. Photoshop, Gimp, czy Word.

 

Jak pobrać czcionkę

Zanim zaczniemy instalację nowych czcionek najpierw, musimy je pobrać. W internecie można znaleźć sporą ilość stron, z których pobrać możemy tysiące darmowych czcionek. Pamiętaj, jednak aby unikać stron, które proszą o instalację dodatkowego oprogramowania przed pobraniem czcionek. Poniżej znajdziesz listę 10 zaufanych stron, z których możesz pobrać tysiące darmowych czcionek.

  1. DaFont
  2. Font Squirrel
  3. Font Space
  4. 1001 Free Fonts
  5. Urban Fonts
  6. Abstract Fonts
  7. Font Zone
  8. FFonts
  9. Google Web Fonts
  10. Acid Fonts

 

Krok 1. Przejdź na jedną z powyższych stron lub dowolnie inna z darmowymi czcionkami do pobrania. Na większości stron czcionki wyszukiwać możemy po kategoriach lub za pomocą wyszukiwarki.

Krok 2. Wybierz czcionkę, którą chciałbyś pobrać. Warto upewnić się, że czcionka, która wybrałeś obsługuje polskie znaki, ponieważ czasami mogą być wyświetlane niepoprawnie.

jak-zainstalowac-czcionke-w-windowsie-1

 

Krok 3. Jeśli już znalazłeś odpowiednią czcionkę, to kliknij Download, aby pobrać.

 

Jak zainstalować czcionkę

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki powyżej i znalazłeś czcionkę, którą chciałbyś zainstalować, to właściwie ukończyłeś najtrudniejszy etap. Sama instalacja czcionki w Windowsie jest banalnie prosta.

 

Krok 1.  Rozpakuj pobrany plik, używając np. WinRARa.

Krok 2. Otwórz rozpakowany folder, a następnie kliknij prawym przyciskiem myszki w plik z czcionką i wybierz Zainstaluj. Możesz również dwukrotnie kliknąć, aby otworzyć, a następnie zainstalować.

jak-zainstalowac-czcionke-w-windowsie-2

 

Potrwa to zaledwie dwie sekundy i czcionka będzie gotowa do użycia w dowolnym programie np. Wordzie.

 

Jak odinstalować czcionkę

Czasami zdarza się, że czcionka, którą zainstalowałeś nie spełnia Twoich oczekiwań. W takiej sytuacji bez problemu możesz odinstalować taką czcionkę. Odinstalowywanie czcionek w Windowsie jest tak samo proste, jak instalacja. Wykonaj poniższe kroki, aby to zrobić.

Krok 1. Korzystając z paska zadań, przejdź do Panelu Sterowania, kliknij Wygląd i personalizacja, a następnie Czcionki.

jak-zainstalowac-czcionke-w-windowsie-3

 

Krok 2. W folderze, który właśnie otworzyłeś, znajdują się wszystkie zainstalowane czcionki. Aby usunąć czcionkę, wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszki, a następnie Usuń.

Usuwanie czcionki w Windowsie

 

Mam nadzieję, że ten wpis pomógł Ci, jak zainstalować czcionkę w Windowsie. Jeśli masz jakiekolwiek pytania związane z tym wpisem, to pisz w komentarzu poniżej!

Dodaj odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.