Dwa sprawdzone sposoby, jak zabezpieczyć pendrive hasłem

Obecnie pamięci USB są w stanie przechowywać ogromne ilości danych. Mając dostęp do takiej pojemności często wolimy przechowywać ważne dane na pamięci zewnętrznej takiej jak pendrivy, czy dyski zewnętrzne. Jednak stanowi to pewne zagrożenie, ponieważ pendrive nie jest jakiś ogromnych rozmiarów i bardzo łatwo możemy go zgubić.

O ile nie znajduję się na nim nic ważne to jeszcze mały problem, ale jeśli są to ważne informacje lub nawet prywatne zdjęcia, to już większy problem. Dlatego warto zadbać o to, aby w przypadku dostania się w niepowołane ręce wszystko było zabezpieczone i osoba trzecia nie mogła uzyskać dostępu do naszych plików. Najlepszych sposobem jest zabezpieczenie całej zawartości pendrive’a. W tym tutorialu pokaże Ci dwa sprawdzone sposoby, jak zabezpieczyć pendrive hasłem.

 

Jak zabezpieczyć pendrive hasłem?

Metoda 1# Szyfrowanie pamięci USB za pomocą funkcji BitLocker

Krok 1. Włóż pendrive do portu USB. Uruchom mój komputer korzystając ze skrótu klawiszowego Win+E i kliknij prawym przyciskiem myszki na wybrany dysk, a następnie wybierz „Włącz funkcję BitLocker„.

Włącz funckję BitLocker

Krok 2. Zaznacz opcję „Użyj hasła w celu odblokowania dysku„, a następnie wpisz hasło w polu poniżej, zatwierdź klikając „Dalej„.

Podaj hasło zabezpieczające

 

Krok 3. W kolejny oknie mamy możliwość zapisu lub wydruku specjalnego klucza odzyskania funkcji BitLocker, jednak nie jest to koniecznie.

Zapisz klucz aby odzyskać funkcję BitLocker

 

Krok 4. Przechodząc dalej wystarczy kliknąć „Rozpocznij szyfrowanie„, aby rozpocząć cały proces. Po zakończeniu szyfrowania Twój pendrive zostanie zabezpieczony hasłem, które ustawiłeś.

Szyfrowanie

 

Metoda 2# Szyfrowanie za pomocą VeraCrypt

VeraCrypt to jeden z najlepszych programów do szyfrowania danych, który powstał na bazie popularnego TrueCrypta. Program pozwala na szyfrowanie całych dysków, partycji, a także pamięci USB (pendriv’ów). Wykorzystaj poniższą instrukcję, aby zaszyfrować pendrive za pomocą VeraCrypt.

Krok 1. Pobierz i zainstaluj VeraCrypt na swoim komputerze. Program możesz pobrać, klikając tutaj.

Krok 2. Po uruchomieniu programu kliknij „Create Volume”.

Create Volume

 

Krok 3. Pojawi się okno, w którym należy wybrać „Encrypt a non-system partition/drive„, przejdź dalej klikając „Next„.

jak-zabezpieczyc-pendriva-haslem-7

 

Krok 4. W kolejny oknie nic nie zmieniaj i przejdź do wybrania dysku, który chciałbyś zaszyfrować. Kliknij Select Device, a następnie wybierz z listy swojego pendrive’a.

Wybierz swojego pendriva

 

Krok 5. Następnie do wyboru mamy dwie opcje. Wybierz pierwszą z nich, czyli „Create encrypted volume and format it„, jeśli chciałbyś zaszyfrować pendrive, który jest pusty. Szyfrowanie pustego pendrive przebiega znacznie szybciej. Natomiast, jeśli na Twoim pendrive znajdują się już jakieś pliki i nie chcesz formatować pendrive’a, to wybierz opcję drugą, czyli „Encrypt partition in place„. Pamiętaj, że aby skorzystać z opcji drugiej, Twój dysk musi być w systemie plików NTSF.

jak-zabezpieczyc-pendriva-haslem-9

 

Krok 6. Wybrać możemy także algorytm szyfrowania standardowo jest to AES jednak możesz wykorzystać pozostałe 9 algorytmów wybierając ich z rozwijanej listy.

Wybierz algorytm szyfrowania

 

Krok 7. Wprowadź hasło, które będziesz musiał podać za każdym razem w celu odblokowania zawartości pendrive’a.  Dobre hasło powinno zawierać małe i duże litery, cyfry i specjalne znaki. Nigdy na swoje hasło nie wybieraj prosty słów, imion, czy słów, które można znaleźć w słowniku, ponieważ tego typu hasło możesz zostać bardzo łatwo złamane za pomocą metody brute force.

Użyj dobrego hasła

 

Krok 8. W kolejnym kroku musisz wykonać przypadkowe ruchy kursorem myszki w obrębie okienka, aż do momentu, gdy zielony pasek dojdzie do końca, a następnie kliknij „Format„. Jeśli skorzystałeś z opcji szyfrowania pendrive’a z istniejącymi plikami, to szyfrowanie rozpocznie się zaraz po wprowadzeniu hasła.

Formatowanie i szyfrowanie pendriva

 

Pamiętaj, że od teraz normalne przeglądanie zawartości pendrive’a nie będzie możliwe. Aby to zrobić uruchom program, a następnie wybierz swój dysk klikając „Select Device„.  Po wybraniu odpowiedniego dysku kliknij „Mount” i wpisz hasło. Następnie wybierz dysk z listy, które znajduje się powyżej i kliknij „Open„.

jak-zabezpieczyc-pendriva-haslem-14

To wszystko! Mam nadzieję, że z tego wpisu dowiedziałeś się, jak zabezpieczyć pendrive hasłem, a w razie jakikolwiek problemów pisz w komentarzu poniżej, a z pewnością postaram się pomóc.

1 komentarz to Dwa sprawdzone sposoby, jak zabezpieczyć pendrive hasłem

  1. mam w10 home więc nie mogę szyfrować lockerem i spróbowałem verą
    niby wszystko się udało jeśli chodzi o process z malutkim wyjątkiem…pendrive dalej jest dostępny bez hasła…
    co mogło być nie tak?

Dodaj odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.