Jak wyłączyć śledzenie przez Google

Google bez wątpienia oferuje swoim użytkownikom najlepszy zestaw wszelakich usług zupełnie za darmo. Pomijając fakt, że śledzi naszą aktywność w internecie i zbiera dane, takie jak historia zapytań, lokalizacji, poleceń głosowych, a nawet to, czym się interesujesz.

Jednym z  miejsc, aby sprawdzić co Google wie o Tobie są ustawienia reklam. Znajdziesz tam dane, które zostały utworzone na podstawie historii wyszukiwań, obejrzanych filmów na YouTube, przeglądanych stron i wielu innych danych. Wszystkie zgromadzone informacje o Tobie wykorzystywane są między innymi do tego, aby bardziej dopasować wyświetlane reklamy do Twoich zainteresowań.

Google raczej nie bardzo chwali się tym, że zbiera o nas aż tyle informacji, ale nie można też powiedzieć, że cokolwiek przed nami ukrywa. Aczkolwiek większość osób nie jest tego świadoma, jakie informacje są przechowywane i jak można temu zapobiec.

Dlatego najpierw w skrócie opiszę, jakie informacje przechowuje o Tobie Google, a później podam sposób, jak możesz usunąć całą swoją aktywność przechowywaną przez Google i jak zapobiec zapisywaniu czegokolwiek w przyszłości. 

 

Google zapisuje każde wyszukiwanie głosowe

Jeśli kiedykolwiek korzystałeś z wyszukiwania głosowego, to prawdopodobnie nie wiedziałeś, ale każde takie wyszukiwanie zostało zarejestrowane i zapisane.

Istnieje nawet możliwość ponownego odsłuchania każdej komendy wypowiedzianej przy wyszukiwaniu głosowym, możesz to sprawdzić tutaj.

Jak to usunąć: Jeśli korzystałeś kiedykolwiek z wyszukiwania głosowego, to możesz usunąć całą aktywność pod linkiem, który podałem powyżej. Wystarczy kliknąć w ikonę 3 kropek zaraz obok daty danego wyszukiwania, a następnie usunąć wyszukiwanie w danym okresie.

 

Google zapisuje całą historię przeglądanych stron

Jak widzisz historia przeglądanych stron nie jest zapisywana tylko w Twojej przeglądarce internetowej. Google także zapisuje wszystkie strony, które przeglądasz, możesz to sprawdzić tutaj.

Lista wszystkich wyszukiwań będzie prawdopodobnie dłuższa, niż Ci się wydaje, ponieważ obejmuje cały okres od czasu utworzenia konta Google. Co ciekawe zapisywana jest także aktywność w aplikacjach korzystających z usług Google.

Aby zapobiec zapisywaniu tej aktywności, przejdź do zarządzania aktywnością w internecie i aplikacjach, a następnie odznacz wszystko, jak na screenie poniżej.

Jak wstrzymać aktywność w internecie i aplikacjach

Pamiętaj, że wstrzymanie śledzenia aktywności w internecie i aplikach nie powoduje usunięcie poprzedniej historii przeglądanych stron i innych danych. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak to zrobić.

 

Google zapisuje historię odwiedzanych miejsc

Historia lokalizacji zapisywana jest przez urządzenia, na których jesteś zalogowany do konta Google. Oczywiście, aby zapisywanie historii lokalizacji było możliwe, musisz mieć włączoną lokalizacje na swoim urządzeniu. Google dokładnie wtedy wie, gdzie jesteś i wszystko zapisuje tworząc mapę odwiedzanych miejsc.

Mapę z całą listą odwiedzanych miejsc możesz zobaczyć tutaj. Możesz nawet wybrać konkretny dzień, czy miesiąc, aby zobaczyć, gdzie wtedy byłeś lub zobaczyć najczęściej odwiedzane miejsca.

Lista odwiedzanych miejsc

 

Google zapisuje wyszukiwania w YouTube i wszystkie obejrzane filmy

Wyszukiwania w YouTube i obejrzane filmy to dwie osobne aktywności, ale dotyczą tylko YouTube, dlatego opiszę je razem.

Zaczynając od historii wyszukiwania w YouTube to wszystko, co wpiszesz szukając danego filmu na YouTube jest zapisywane. Całą listę historii Twoich wyszukiwań na YouTube możesz zobaczyć tutaj.

Kolejna sprawa to historia oglądanych filmów w YouTube. Zapisywane są dosłownie wszystkie filmy, które obejrzałeś w YouTube. Co prawda może to być dobry sposób na znalezienie filmu, który oglądałeś wcześniej, a teraz ciężko Ci go odszukać. Całą historię znajdziesz tutaj.

 

Google zapisuje informacje z urządzenia

Chodzi tutaj o urządzenia, na których jesteś zalogowany na konto Google. Przechowywane są tutaj między innymi Twoje kontakty, kalendarze, aplikacje, a nawet takie informacje, jak poziom naładowania baterii.

 

Jak usunąć i wyłączyć historię całej aktywności z Google

Jeśli nie chcesz, aby Google dalej zapisywało wszystkie Twoje aktywności opisane powyżej, możesz temu w prosty sposób zapobiec. Aczkolwiek, najpierw usuń całą poprzednią aktywność, ponieważ samo wyłączenie danej aktywności nie powoduje usunięcie jej wcześniejszej historii, a tylko zapobiega zapisywaniu działań od chwili wyłączenia.

Aby usunąć całą swoją aktywność, przejdź tutaj, a następnie wybierz okres, za który chcesz usunąć swoją aktywność, może to być przykładowo tylko ostatnie 7 dni lub cały okres od początku. Poniżej wybrać możesz, z jakich usług ma zostać usunięta aktywność. Jeśli chcesz, aby były to wszystkie usługi, to pozostaw Wszystkie usługi, jednak masz możliwość wyboru usunięcia aktywności z konkretnych usług.

Jak usunąć całą aktywność z Google

 

Jeśli już usunąłeś historię swojej aktywności, to teraz należy zapobiec dalszemu zapisywaniu wszystkich Twoich działań. Przejdź do Zarządzania aktywnością, znajdziesz tam wszystkie usługi, w których Google zapisuje Twoją aktywności. Aby wyłączyć zapisywanie aktywności z wybranej usługi, wystarczy odznaczyć przyciskiem z prawej strony. Odznacz wszystkie usługi, w których zablokować chcesz śledzenie Twojej aktywności.

Wstrzymanie śledzenia przez Google

Usunięcie personalizacji reklam

Ostatni krok to wyłączenie personalizacji reklam. Google na podstawie informacji, które wyszukujesz i przeglądasz w internecie, buduje Twój profil zainteresowań, aby lepiej dopasować wyświetlane reklamy do Ciebie. Dlatego, jeśli wypiszesz w wyszukiwarce „wakacje w hiszpanii” to zaraz wszędzie zobaczysz reklamy z wycieczkami do Hiszpanii.

Profil tematów, który Google stworzyło na podstawie Twoich zainteresowań, możesz zobaczyć tutaj. Pod tym samym linkiem możesz także wyłączyć tę funkcje, wystarczy kliknąć w niebieski przycisk zaraz obok „Personalizacja reklam”.

Wyłączenie personalizacji reklam

To już wszystkie ustawienia jakie znam, które możesz wyłączyć, aby zabezpieczyć się przed śledzeniem, czy zbieraniem informacji o Tobie przez Google. Prawdopodobnie, nawet nie spodziewałeś się, że Google zbiera o Tobie taką dużą ilość informacji, a tym bardziej zaskakujące jest, że cała historia przeglądanych stron, odwiedzanych miejsc i wszystkiego przechowywana jest od samego początku utworzenia naszego konta.

Jak już wcześniej napisałem Google w żaden sposób nie ukrywa tego przed nami, aczkolwiek również w żaden sposób nie informuje za bardzo użytkowników o tym, że zbiera o nas tyle informacji. A tym bardziej ciężko zorientować się zwykłej osobie, która nie jest specjalistą od komputerów, że takie informacje są gdziekolwiek przechowywane. Prawdopodobnie większość, osób po prostu o tym nie wie albo nie ma pojęcia, jak może temu zapobiec. Sam zdecyduj, czy pozwolić Google na gromadzenie takiej ilość informacji o Tobie, czy nie.

Dodaj odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.