Jak usunąć niechciane reklamy i wyskakujące okienka z przeglądarki

Jeśli zauważyłeś, że w Twojej przeglądarce pojawiają się samoczynnie wyskakujące okienka z reklamami lub toolbary, których nie zainstalowałeś, to prawdopodobnie Twój komputer został zainfekowany oprogramowaniem adware, które ma na celu przede wszystkim wyświetlanie bardzo uciążliwych reklam.

Adware przeważnie instalujemy nieświadomie z różnego rodzaju darmowym oprogramowaniem, dlatego zawsze należy zwrócić uwagę, jakie programy zostaną zainstalowane dodatkowo. Oczywiście, zawsze istnieje możliwość pominięcia instalacji tego typu szkodliwego oprogramowania, aczkolwiek łatwo można po prostu tego nie zauważyć.

Na szczęście w większości przypadków w bardzo łatwy sposób możemy pozbyć się uciążliwych reklam i wyskakujących okienek z naszej przeglądarki, czyli tzw. adware. A dzisiaj pokaże Ci kilka sposób, które Ci w tym pomogą.

 

1# Wyczyść komputer za pomocą AdwCleaner

AdwCleaner, to niewielki i szybki program, który nie wymaga nawet instalacji. Za jego pomocą bez problemu pozbędziemy się różnego rodzaju adware wyświetlające niechciane reklamy, pasków narzędzi (toolbarów), a także zmian ustawień przeglądarki, takich jak strona startowa. Wykonaj poniższe kroki, aby oczyścić swój komputer za pomocą AdwCleaner.

 

Krok 1. Pobierz AdwCleaner na swój komputer, klikając tutaj. Program jest gotowy do użycia od razu po pobraniu.

Krok 2. Uruchom AdwCleaner, a następnie kliknij „Skanuj”. Rozpocznie się skanowanie, które nie powinno trwać więcej niż kilka minut.

Przeskanuj komputer

 

Krok 3. Po zakończeniu skanowania jedyne co musisz zrobić, to kliknąć „Oczyść„. Program poprosi Cię o zamknięcie wszystkich programów w celu poprawnego usunięcia infekcji.

Oczyść komputer

Krok 4. Komputer zostanie ponownie uruchomiony po zakończeniu procesu oczyszczania.

2# Przeskanuj komputer za pomocą Malwarebytes Anti-Malware

Malwarebytes Anti-Malware, to kolejne całkowicie darmowe oprogramowanie, którym warto przeskanować swój komputer w razie wykrycia różnego rodzaju złośliwego oprogramowania, a w tym adware. Program warto używać jako dodatek do zainstalowanego już antywirusa w sytuacji, gdy nasz antywirus nie poradził sobie z usunięciem wszystkich wirusów.

Niestety adware przeważnie nie jest wykrywane przez zwykłe antywirusy, dlatego warto skorzystać z tego typu skanera, który przeskanuje wszystkie miejsca, w których może znajdować się szkodliwe oprogramowanie.

 

Krok 1. Pobierz i zainstaluj  Malwarebytes Anti-Malware na swoim komputerze.

Krok 2. Po zainstalowaniu uruchom program, a następnie do wyboru mamy 3 typy skanowania szybkie, dokładne i niestandardowe. Oczywiście, najlepiej wybrać skanowanie dokładnie, które trwa nieco dłużej, ale mamy pewność, że wszystkie wirusy zostaną usunięte. Wybierając skanowanie niestandardowe mamy możliwość wybrania konkretnej partycji lub nawet pliku do przeskanowania.

Wybierz typ skanowania

Krok 3. Jeśli zdecydowałeś już, jaki typ skanowania chciałbyś wykonać, to wystarczy kliknąć „Skanuj„.

 

3# Odinstaluj nieznane programy i wtyczki z przeglądarki

Dokładnie sprawdź listę zainstalowanych programów na swoim komputerze i odinstaluj te, których nie rozpoznajesz, lub w ogóle nie używasz.

Warto również przeglądnąć listę zainstalowanych wtyczek w przeglądarce, z której korzystasz. Bardzo często przy instalacji darmowych programów dodatkowo dodawane są różnego rodzaju toolbary do przeglądarki, które zmieniają ustawienia naszej przeglądarki. Listę najczęściej spotykanych pasków narzędzi (toolbarów) znajdziesz poniżej:

 • Ask.com Toolbar
 • Yahoo! Toolbar
 • Mail.ru toolbar
 • Babylon Toolbar
 • SweetPacks Toolbar
 • Delta Toolbar
 • Searchqu Toolbar
 • Sweet IM Toolbar
 • DealPly Toolbar
 • Funmoods Toolbar
 • Softonic Toolbar
 • Yontoo Toolbar
 • Snap.Do Toolbar
 • IMinent Toolbar
 • PriceGong Toolbar

Aby sprawdzić zainstalowane wtyczki w Google Chrome przejdź do ustawień przeglądarki, a następnie do zakładki Rozszerzenia, możesz również wpisać następujący link w pasku adresu: chrome://extensions/. W Firefoxie wystarczy skorzystać ze skrótu klawiszowego Ctrl+Shift+A. Odinstaluj wszystkie wtyczki, których nie rozpoznajesz, a szczególnie toolbary z listy powyżej.

 

4# Zresetuj ustawienia przeglądarki

W ostateczności, jeżeli żaden z powyższych sposobów nie pomógł Ci pozbyć się problemów z wyskakującymi reklamami, toolbarami i zmianami wprowadzonymi przez adware w Twojej przeglądarce to pozostaje przywrócenie przeglądarki do ustawień fabrycznych.

 

Przywrócenie ustawień domyślnych w Google Chrome 

Krok 1. Otwórz ustawienia Google Chrome

Krok 2. Przewiń stronę na sam dół, a następnie kliknij „Pokaż ustawienia zaawansowane„.

Krok 3. Na samym dole strony znajdziesz przycisk „Resetowanie ustawień” po jego kliknięciu przeglądarka zostanie przywrócona do ustawień domyślnych.

jak-usunac-niechciane-reklamy-i-wyskakujace-okienka-z-przegladarki-4

 

Przywrócenie ustawień domyślnych w Mozilla Firefox

Krok 1. Po uruchomieniu przeglądarki kliknij w główny przycisk menu, a następnie w przycisk pomocy.

jak-usunac-niechciane-reklamy-i-wyskakujace-okienka-z-przegladarki-5

 

Krok 2. Z menu pomocy wybierz „Informacja dla pomocy technicznej„, możesz również wpisać w pasku adresu: „about:support”.

jak-usunac-niechciane-reklamy-i-wyskakujace-okienka-z-przegladarki-6

 

Krok 3. Następnie, aby przywrócić Firefoxa do ustawień domyślnych wystarczy kliknąć „Odśwież program Firefox„.

jak-usunac-niechciane-reklamy-i-wyskakujace-okienka-z-przegladarki-7

 

To wszystko! Mam nadzieje, że sposoby opisane powyżej pomogły Ci rozwiązać Twój problem, a jeśli znasz inne metody, jak usunąć niechciane reklamy i wyskakujące okienka z przeglądarki, to podziel się w komentarzu poniżej.

Dodaj odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.