Jak przyśpieszyć Google Chrome

Szybkie działanie przeglądarki jest ważne dla każdego z nas, ponieważ to właśnie z przeglądarki korzystamy przez większość czasu. Pomimo tego, że Google Chrome, bo o tej przeglądarce dzisiaj mowa jest obecnie najszybszą przeglądarką internetową, to można zdarzyć się, że zacznie działać wolno lub zużywać dużą ilość pamięci RAM.

Dlatego dzisiaj chciałbym pokazać Ci 10 sposób, jak przyśpieszyć Google Chrome. Wypróbuj wszystkie opisane sposoby, szczególnie jeśli Twoja przeglądarka zaczęła działać wolniej niż zazwyczaj, a mam nadzieje, że uda Ci się przywrócić dawne szybsze działanie przeglądarki. Wcześniej opisałem także 10 sposobów, jak przyśpieszyć Firefoxa.

 

1# Pozbądź się niepotrzebnych dodatków

Krok 1. W pasku adresu wpisz: chrome://extensions/ i usuń wszystkie niepotrzebne rozszerzenia, z których nie korzystasz.

Usuń niepotrzebne rozszerzenia

 

Krok 2. Wykonaj dokładnie to samo w przypadku dodatków. Wpisz w pasku adresu: chrome://plugins/ i wyłącz wszystkie zbędne dodatki.

Wyłącz zbędne dodatki

 

2# Zmień ustawienia Google Chrome

Krok 1. Uruchom przeglądarke i przejdź do głównym ustawień, a następnie kliknij „Pokaż ustawienia zaawansowane„.

Pokaż ustawienia zaawansowane

Krok 2. W sekcji „Prywatność” upewnij się, że masz zaznaczoną opcję „Użyj usługi podpowiedzi, by strony ładowały się szybciej„. Włącz usługę podpowiedzi

 

3# Edytuj wybrane funkcje eksperymentalne

Krok 1. W pierwszej kolejności przejdź do funkcji eksperymentalnych, aby to zrobić, wpisz w pasku adresu chrome://flags/Znajduje się tam dosyć duża ilość funkcji. Aby szybciej znaleźć wszystkie funkcje, które opisze poniżej, skorzystaj ze skrótu klawiszowego Ctrl + F, a następnie, wpisz nazwę konkretnej funkcji.

Krok 2. Włącz funkcję „Eksperymentalne funkcje kanw„. Włącznie tej funkcji spowoduje szybsze ładowanie obrazków, które posiadają przeźroczyste elementy.

Włącz funkcje canw

 

 

Krok 3. Wyszukaj „Liczba wątków rastrowania” i zmień domyślną wartość na 4. Pozwoli to na nieco szybsze ładowanie stron poprzez zwiększoną ilość przetwarzanych obrazów na stronach internetowych.

Zmień liczbę wątków rastrowania

 

Krok 4. Włącz dyrektywę pamięci podręcznej „stale-while-revalidate”. Pozwala to przeglądarce na wczytywanie cache w tle.

Włącz cache w tle

 

Krok 5. Aby zapisać wszystkie zmienione ustawienia, kliknij duży niebieski przycisk „Uruchom ponownie teraz”Zapisz ustawienia

 

4# Zainstaluj wtyczkę Oszczędzanie danych.

To dodatkowa wtyczka do Google Chrome od samego Google, która jak sama nazwa mówi, pozwala na zaoszczędzenie danych.  Zasada działania wtyczki polega na kompresji strony przed jej pobraniem, a co za tym idzie nie tylko zaoszczędzamy dzięki temu transfer danych, ale także strony będą ładować się szybciej.

Aby zainstalować wtyczkę Oszczędzanie danych, wystarczy kliknąć „Dodaj do Chrome„, a następnie potwierdzić klikając „Dodaj rozszerzenie„.

Oszczędzanie danych

 

5# Wyczyść dane przeglądania

Dane przeglądania to wszystkie pliki, które zapisywane są podczas przeglądania stron, to między innymi historia przeglądanych stron, historia pobranych plików, pliki cookies, a także obrazy i pliki zapisane w pamięci podręcznej i wiele innych. Jak wiadomo, z czasem gromadzi się coraz więcej plików tego typu, dlatego warto raz na jakiś czas wyczyścić niektóre z nich.

Aby wyczyścić dane przeglądanie, wystarczy w pasku adresu wpisać chrome://settings/clearBrowserData a następnie wybrać elementy, które chcemy usunąć i okres czasu z jakiego zostaną usunięte.

jak-przyspieszyc-google-chrome-10

 

6# Przeskanuj swój komputer

Warto również przeskanować swój komputer w celu znalezienia i usunięcia różnego rodzaju komponentów adware, które zmieniają ustawienia przeglądarek, wyświetlają niechciane reklamy, a także spowalniają ogólne działanie przeglądarki. Zaliczają się do tego także niechciane toolbary, które najczęściej instalowane są dodatkowo z darmowym oprogramowaniem.

Najlepszym rozwiązanie na usunięcie adware, a także niechcianych toolbarów z naszej przeglądarki jest przeskanowanie komputera za pomocą programu AdwCleaner. Program nie wymaga nawet instalacji. Dokładnie opisałem we wcześniejszym wpisie, jak usunąć niechciane reklamy i wyskakujące okienka z przeglądarki.

Przeskanuj komputer

 

7# Wybierz kiedy uruchomić treść wtyczki

Chodzi tutaj główne o automatyczne uruchamianie się różnego rodzaju plików flash, które nie dość, że włączają się automatycznie wraz z dźwiękiem, to jeszcze spowalniają ładowanie strony. Głównie są to reklamy, których w ogóle nie mamy ochoty oglądać ani słuchać.

Aby temu zapobiec, przejdź do ustawień przeglądarki, a następnie kliknij „Pokaż ustawienia zaawansowane” W sekcji „Prywatność” kliknij przycisk „Ustawienia treści„. Możesz również wpisać w pasku adresu: „chrome://settings/content”. W ustawieniach treści przejdź do sekcji Wtyczkii wybierz opcję „Pozwól mi wybrać, kiedy uruchomić treść wtyczki„.

Zmień ustawienia treści

 

8# Wykorzystaj narzędzie do czyszczenia Chrome

To aplikacja od Google, która oczyści Twoją przeglądarkę z programów, które mogą powodować problemy z działaniem Chrome. Aplikacja usunie także niechciane toolbary.

Aby skorzystać z tego narzędzia, przejdź na stronę: google.com/chrome/cleanup-tool/, a następnie kliknij „Pobierz teraz„. Po uruchomieniu od razu rozpocznie się proces wyszukiwania programów.

jak-przyspieszyc-google-chrome-12

 

Po zakończeniu zostaniesz także poproszony o zresetowanie ustawień, co spowoduje między innymi usunięcie strony początkowej, zakładki, zapisane hasła, historie i pliki cookies. Oczywiście, jeśli chcesz, to możesz pominąć ten krok.

Zresetowanie ustawień przeglądarki Chrome

 

To już wszystkie sposoby, jak przyśpieszyć Google Chrome. Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub inne sposoby, dzięki którym przeglądarka Google Chrome będzie działać szybciej, to podziel się w komentarzu poniżej! 😉

2 komentarzy to Jak przyśpieszyć Google Chrome

  1. ja jako świadomy użytkownik komputera wyłączam jeszcze wtyczkę flash dzięki czemu różne materiały reklamowe w formie filmu nie są wyświetlane i włączam wtyczkę tylko wtedy gdy ja tego potrzebuje, proponuję tez zmiennie antywirusa z avasta którego ma 80% użytkowników na 360 total security dzięki temu oszczędzamy dużo pamięci i komputer chodzi dużo szybciej nie mówiąc już nawet o tym że ten antyvirus jest dużo bardziej skuteczny niż avast:P

    • Słuszna uwaga, a Avast rzeczywiście bardzo obciąża komputer i może powodować nawet 100% zużycie procesora przez cały czas. Osobiście miałem taki problem, dlatego trzeba było poszukać innej alternatywy. 🙂

Dodaj odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.