10 sposobów jak przyśpieszyć Firefoxa

Firefox, jak i również inne przeglądarki internetowe z czasem zaczynają działać coraz wolniej i może to być spowodowane z wielu przyczyn. Jednak nie oznacz to, że nic nie da się z tym zrobić. W tym wpisie pokaże Ci 10 sposobów jak przyśpieszyć działanie Firefoxa oraz zwiększyć prędkość wczytywania stron internetowych.

 

1. Wyłączenie wtyczki Adobe Flash Player.

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, aby przyśpieszyć Firefoxa jest wyłączenie lub ograniczenie działa wtyczki Adobe Flash Player. Większość stron internetowych używa Flasha do wyświetlania treści multimedialnych, takich jak pliki video czy reklamy, które są bardzo denerwujące, ponieważ włączają się automatycznie po wejściu na stronę internetową.

Załadowanie plików multimedialnych zajmuje dosyć dużo czasu i znacznie wydłuża czas ładowania strony. Jednak możemy ograniczyć działanie wtyczki Adobe Flash Player ustawiając „Pytaj o aktywację”. Aby to zrobić w Firefox’ie wykonaj poniższe kroki:

1. W prawym górnym rogu kliknij ikonę głównego menu Firefoxa, a następnie kliknij Dodatki. Możesz również skorzystać ze skrótu klawiszowego CTRL + SHIFT + A.
2. Z menu po lewej stronie wybierz Wtyczki, a następnie znajdź wtyczkę „Shockwave Flash„.
3. Obok nazwy wtyczki po prawej stronie znajduję się rozwijane menu, z którego należy wybrać ”Pytaj o aktywację”. Możesz całkowicie wyłączyć Flasha, wybierając Nigdy nie aktywuj.

Wyłączenie Adobe Flash Player

 

2. Zmniejszenie zużycia pamięci

Jeśli od dłuższego czasu korzystasz z Firefoxa i nagle zaczął działać wolno, to zmniejszenie zużycia pamięci również może nieco pomóc w przyśpieszeniu działania Firefoxa. Wystarczy w pasku adresu wpisać „about:memory”, a następnie kliknąć w przycisk „Minimize memory usage”.

Jak zmniejszyć zużycie pamięci

 

3. Wyłączenie animacji

Nie chodzi o wyłączenie animacji, które wyświetlają się na stronach internetowych tylko o animacje przeglądarki Firefox. Aby to zrobić, wpisz w pasku adresu „about:config„, a następnie potwierdź, że zachowasz ostrożność. W wyszukiwarce wpisz „animate” i zmień wartość na „false” w 3 poniższych pozycjach:

browser.download.animateNotifications –> false
browser.fullscreen.animate –> false
browser.tabs.animate –> false

Wyłączenie animacji w Firefoxie

 

4. Włączenie funkcji „pipelining”

Włączenie funkcji „pipelining” umożliwia wysyłanie większej ilość zapytań, dzięki czemu ładowanie stron może skrócić się nawet dwukrotnie. Aby włączyć pipelining w Firefoxie w pasku adresu wpisz about:config, a następnie w wyszukiwarce pipelining. Wyświetli się dosyć długa lista, w której zmienić musimy 4 opcje, a dokładnie:

network.http.pipelining -> true
network.http.pipelining.aggressive -> true
Network.http.pipelining.ssl -> true
Network.http.pipelining.maxrequests -> 8

Przestaw wartości w 3 opcjach z false na true, a w czwartej z 4 na 8.

Włączenie funkcji pipelining

 

5. Wyczyść historię przeglądania

Podczas przeglądania stron internetowych zapisywana jest cała historia, czyli wszystkie odwiedzane przez nas strony, dane do logowania, pobrane pliki i inne pliki tymczasowe. Historię przeglądania powinniśmy czyścić raz na jakiś czas nie tylko ze względów wolniejszego działania przeglądarki, ale także przede wszystkim dla bezpieczeństwa. Aby to zrobić, skorzystaj ze skrótu klawiszowego Ctrl + Shift + Delete, następnie wybierz wszystko i kliknij Wyczyść teraz.

 

 Jak wyczyścić historie w Firefoxie

6. Wyłącz zbędne dodatki

Wyłączenie zbędnych dodatków prawdopodobnie nie przyśpieszy ładowania się stron internetowych, ale może znacznie wpłynąć na samo działanie Firefoxa, szczególnie jeśli posiadamy dosyć sporą ilość dodatków, które są po prostu zbędne. Przeglądnij listę zainstalowanych dodatków i usuń wszystkie, z których w ogóle nie korzystasz. Aby sprawdzić zainstalowane dodatki, użyj skrótu klawiszowego Ctrl + Shift + A.

 

7. Usuń Adware

Adware to oprogramowanie, które zmienia ustawienia przeglądarki, wyświetla niechciane reklamy, a także instaluje zbędne paski narzędzi, inaczej mówiąc toolbary. Może to znacznie pogorszyć działanie przeglądarki, jak i również spowolnić wczytywanie stron, aby temu zapobiec, skorzystaj z AdwCleaner. To mały i prosty program, który nie wymaga nawet instalacji, wystarczy przeskanować komputer klikając Scan, a następnie Clean.

Jak usunąć Adware

 

8. Zablokuj śledzenie

Firefox posiada funkcję Tracking Protection, która pozwala na blokowanie witryn znanych ze śledzenia użytkowników. Włączenie tej funkcji daje dwie korzyści. Po pierwsze przyśpiesza ładowanie stron, a po drugie jesteśmy zabezpieczeni przed śledzeniem przez strony internetowe. Aby włączyć Tracking Protection w pasku adresu wpisz „about config„, a następnie wyszukaj pozycję privacy.trackingprotection.enabled i zmień wartość na „true„.

Włączenie Tracking Protection

 

9. Zwiększ liczbę zapytań do serwera

Domyślnie Firefox ogranicza liczbę jednoczesnych połączeń z serwerem. Zwiększenie tego limitu może przyśpieszyć ładowanie stron z dużo ilością zdjęć czy plików video. Oczywiście, jeśli prędkość Twoje internetu na to pozwala. Aby to zrobić, wyszukaj pozycję network.http.max-persistent-connections-per-server i zmień wartość maksymalnie na 10. Wyszukaj również network.http.max-connections i zmień wartość na 256.

Zwiększenie ilości zapytań do serwera

 

10. Odświeżenie Firefoxa

Opcja ta może być przydatna w sytuacji, gdy wszystkie powyższe metody nie dają żadnego efektu. Odświeżając Firefoxa przywracamy go do ustawień fabrycznych. A wszystkie dodatki i modyfikacje zostają usunięte. Aby przywrócić Firefoxa do ustawień fabrycznych w pasku adresu wpisz „about:support„, a następnie kliknij „Odśwież program Firefox..

Przywrócenie Firefoxa do ustawień domyślnych

 

 

To już wszystkie według mnie najlepsze sposoby, jak przyśpieszyć Firefoxa. Mam nadzieję, że metody tutaj opisane pomogły Ci poprawić działanie Firefoxa i przyśpieszyć wczytywanie stron. Jeśli znasz inne skuteczne sposoby, to podziel się nimi w komentarzu poniżej.

5 komentarzy to 10 sposobów jak przyśpieszyć Firefoxa

  1. Włączenie funkcji „pipelining”
    Opis dotyczy „Network.http.pipelining.maxrequests -> 8” a na screene pogrubione jest „Network.http.pipelining.max-optymistic-requests” To którą pozycję mam edytować ?

    • W takim razie możliwe, że nie jest to wina samego Firefoxa. W tym przypadku mogą wypływać na to inne problemy związane z ogólnym działaniem komputera. Aczkolwiek ciężko cokolwiek powiedzieć nie widząc, o co chodzi dokładnie.

Dodaj odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.