5 przydatnych funkcji wbudowanych w Operze

Opera nie posiada ogromnej ilości dodatków, tak jak Google Chrome i nie ma nieograniczonych możliwości dostosowywania jak Firefox. Jednak posiada wiele wbudowanych funkcji, które wymagają dodatkowych rozszerzeń w pozostałych przeglądarkach.

Opiszę 5 funkcji wbudowanych w Operze, dzięki którym korzystanie z tej przeglądarki będzie jeszcze bardziej przyjemniejsze i łatwiejsze.

 

Darmowe i nieograniczone korzystanie z VPN

Wiele osób może nie wiedzieć, co to jest VPN i na czym to polega, dlatego najpierw w skrócie wyjaśnię, o co chodzi. VPN to z angielskiego Virtual Private Network, czyli Wirtualna sieć prywatna, dzięki której możemy bezpieczniej przeglądać strony internetowe, ponieważ sieć VPN łączy się z witrynami za pośrednictwem serwerów rozmieszczonych na całym świecie, dzięki czemu możemy ukryć naszą prawdziwą lokalizację.

Aby rozpocząć korzystanie z VPN musisz aktywować tę funkcję w ustawieniach przeglądarki. Korzystając ze skrótu klawiszowego Alt + P przejdź do ustawień, a następnie do zakładki „Prywatność i bezpieczeństwo„. W sekcji VPN wystarczy kliknąć „Włącz VPN

VPN w Operze

 

Oszczędzanie transferu i tryb turbo

Funkcja Opery Turbo przyda się najbardziej osobom, które chcą zaoszczędzić zużycie transferu danych, a dzięki temu zwiększyć nawet prędkość wczytywanych stron. Funkcję wykorzystać możemy na komputerze, a także na urządzeniach mobilnych, gdzie ilość transferu danych przeważnie jest ograniczona.

Działanie tej funkcji polega na tym, że odwiedzany strony są przesłane przez jeden z serwerów Opery, a następnie kompresowane i przesyłane na Twoje urządzenie. W celu zachowania prywatności zabezpieczone strony takie jak strony banku, czy poczty email nie są w żaden sposób kompresowane.

Aby włączyć Opere Turbo, wystarczy kliknąć główną ikonę menu, która znajduje się w lewym górnym rogu, a następnie w Opera Turbo.

Opera Turbo

 

Oszczędzanie baterii

Dzięki włączonej funkcji oszczędzania baterii w Operze możemy znacznie dłużej przeglądać strony internetowe na baterii bez podłączonego źródła zasilania. Zasada działania trybu oszczędzania baterii jest bardzo prosta, a mianowicie przeglądarka po prostu unika wykonywania zbędnych czynności, wstrzymuje działanie wtyczek i animacji.

Oszczędzanie baterii włączyć możesz w ustawieniach przeglądarki, klikając ALT + P, a następnie w sekcji Oszczędzenia baterii zaznaczyć opcję „Włącz tryb oszczędzania energii„. Warto również zaznaczyć opcję automatycznego oszczędzania po odłączeniu zasilania.

Oszczędzanie baterii

 

Synchronizacja

Jak większość popularnych przeglądarek Opera również posiada funkcję synchronizacji danych, dzięki czemu mamy dostęp do wszystkich zapisanych zakładek i kart na wszystkich urządzeniach. Aby rozpocząć korzystanie z funkcji synchronizacji musisz utworzyć darmowe konto Opery.

Synchronizacja danych

 

Odtwarzanie video w okienku Pop-Up

Kolejną ciekawa wbudowaną funkcją Opery jest odtwarzanie filmów w dodatkowym okienku Pop-Up. W tym przypadku nie wymaga to żadnej konfiguracji, wystarczy najechać kursorem myszki na aktualnie odtwarzany film, a następnie kliknąć w ikonę dwóch małych kwadracików ze strzałką, która znajduje się na samej górze pośrodku odtwarzanego video. Okienko Pop-Up możemy przesunąć w dowolne miejsce na ekranie, a także zmienić jego rozmiar. Jest to idealnie rozwiązanie, gdy wykonujemy inną czynność, a jednocześnie chcemy coś pooglądać.

Okienko Pop-Up

 

Jak widzisz Opera posiada sporo wbudowanych funkcji, których nie znajdziesz w innych popularnych przeglądarkach. Jeśli znasz inne ciekawe funkcje, które nie zostały tutaj wymienione to podziel się nimi w sekcji komentarzy.

Dodaj odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.