1. Blokowanie Google Chrome za pomocą hasła
Za pomocą funkcji zarządzania profilami możemy w bardzo prosty sposób utworzyć hasło, które trzeba wprowadzić podczas uruchomiania przeglądarki. Jeśli chciałbyś zabezpieczyć się w ten sposób, to wykonaj kroki opisane poniżej.
Krok 1. Skopiuj i wklej następujący adres URL: chrome://flags/#enable-new-profile-management w pasku adresu w Google Chrome, a następnie włącz funkcję „Nowy system zarządzania profilami”.
Krok 2. Uruchom przeglądarkę ponownie.
Krok 3. Przejdź do ustawień przeglądarki, klikając w ikonę menu, która znajduję się w prawym górnym rogu.
Krok 4. W sekcji „Osoby”, kliknij „Dodaj osobę” i zaznacz „Używaj adresu xxx@gmail.com do kontrolowania i wyświetlania strona, na które wchodzi ta osoba„, a następnie „Dodaj”.
Krok 5. Teraz, aby zablokować Google Chrome za pomocą hasła, wystarczy kliknąć w nazwę użytkownika swojego profilu, a następnie wybrać „Wyjdź i aktywuj blokadę dostępu”.
2. Wyłączenie kart wykorzystujących najwięcej zasobów
Jeśli korzystając z Google Chrome, używasz wielu kart jednocześnie i nagle spowalnia to działanie Twojej przeglądarki, to bez problemu możesz sprawdzić, która z otwartych stron najbardziej obciąża Twój system.
Aby to zrobić, wystarczy skorzystać ze skrótu klawiszowego Shift + Esc, wyświetli się „Menadżer zadań”, w którym znajdziesz strony, które zużywają najwięcej zasobów.
3. Autouzupełnianie danych z karty i adresu
Często zdarza się, że podajemy nasz adres i dane karty na różnych stronach internetowych. Google Chrome utworzył w tym celu funkcje autouzupełniania, dzięki czemu nie trzeba wprowadzać wyżej wymienionych danych za każdym razem. W bardzo prosty sposób możemy zarządzać wszystkimi danymi, które zostaną zapisane w przeglądarce.
1. Kliknij ikonę menu w prawym górnym rogu okna przeglądarki, włącz Ustawienia –> Pokaż ustawienia zaawansowane –> Zarządzaj ustawieniami autouzupełniania (w sekcji „Hasła i formularze”).
2. W tym miejscu możesz zarządzać wszystkimi danymi kart i adresami autouzupełniania. Dowolnie możesz dodawać i usuwać wszystkie dane.
4. Generator haseł
Chrome posiada wbudowaną funkcję generatora haseł, możemy w ten sposób wygenerować bezpieczne hasło za każdym razem, gdy będziemy wprowadzać jakiekolwiek nowe hasło np. przy rejestracji.
Aby to zrobić, wpisz w pasku adresu: chrome://flags, a następnie przewiń stronę w dół do funkcji „Generowanie haseł”.
Z rozwijanego menu wybierz „Włączone” i kliknij „Uruchom ponownie teraz”. Od teraz za każdym razem przy tworzeniu nowego hasła Google Chrome sam zaproponuje Ci losowe hasło.
5. Ukryta gra w Google Chrome
Ukrytą grę w Google Chrome możemy wypróbować w momencie, którego raczej każdy wolałbym uniknąć, a mianowicie podczas braku dostępu do internetu. Jest to bardzo prosta gra, której głównym bohaterem jest T-Rex. Aby aktywować grę, wystarczy kliknąć spacje.
6. Kalkulator
Kalkulator w Google Chrome to prosta, ale przydatna funkcja. Aby skorzystać a kalkulatora wystarczy w pasku adresu wpisać działanie i zatwierdzić klikając enter. W wynikach wyszukiwania pojawi się kalkulator, który również możesz na poniższym screenie.
7. Wyciszanie niechcianego dźwięku z kart
Podczas przeglądania stron internetowych często odtwarzają się automatycznie reklamy z dźwiękiem, którego w ogóle nie mamy ochoty słuchać. Na szczęście nie musimy przełącz się pomiędzy kartami, aby zatrzymać odtwarzanie, wystarczy wycisz dźwięk w danej karcie. Aby to zrobić, wykonaj poniższe kroki:
Krok 1. W pasku adresu wklej następujący URL: chrome://flags/#enable-tab-audio-muting
Krok 2. Żółtym kolorem powinna być oznaczona funkcją, która musisz aktywować. Wystarczy, że klikniesz włącz, a następnie uruchomisz przeglądarkę ponownie.
Krok 3. Po ponownym uruchomieniu kliknięcie w ikonę głośniczka na karcie, w której odtwarzany jest dźwięk spowoduje wyciszenie odtwarzanych dźwięków.
8. Oszczędzanie danych
Tym razem coś dla osób korzystając z Google Chrome na Androidzie. Funkcja oszczędzania danych szczególnie będzie przydatna dla osób z ograniczonym transferem danych. Wystarczy kliknąć ikonę menu, a następnie przejść do ustawień i włączyć oszczędzanie danych.
9. Blokowanie automatycznie odtwarzających się plików video i flash.
Najczęściej funkcja ta przydatna jest, gdy chcemy zablokować niechciane reklamy flash na stronach, które uruchamiają się automatycznie po wejściu na stronę. Przejdź do głównych ustawień Google Chrome, a następnie do sekcji „Prywatność” i kliknij „Ustawienia treści„. Pojawi się dodatkowe okienko, w którym musisz przejść do sekcji „Wtyczki” i zaznaczyć opcję „Pozwól mi wybrać, kiedy uruchomić treść wtyczki”
10. Otwieranie kilku stron po uruchomieniu przeglądarki
Zamiast jednej strony startowej możemy włączyć otwieranie kilku stron, z których najczęściej korzystamy zaraz po uruchomieniu przeglądarki. Aby to zrobić, wystarczy przejść do główny ustawień i w sekcji „Po uruchomieniu” kliknąć „Wybierz strony„, a następnie adresy URL stron.